The Altos Collection adds a touch of drama and intrigue to any space. The gray accents provide a coolness to the industrial-inspired construction, which is finished in a velvety, matte black. The meticulous attention to detail in the laser-cut shade and matching rivets provide Altos with its signature style and refined design. Effortlessly blending traditional with modern aesthetics, elevate your surroundings with a functional flush mount or stunning pendant.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7852 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7852_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7852_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Altos |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Fixture Shape | Cylinder |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Matte Gray |
| Max. Height | 45.25" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 3 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:3" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 14" x H: 6.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2354 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 15.35" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 8.18 |
| Case Cubic Ft. | 1.2354 |
| Catalog Description | Altos 3 Light Small Pendant - Gray and Matte Black Finish |
| Description | ALTOS 3 LIGHT SMALL PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Gray |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 60-7852.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.35 |
| Each Width In. | 15.35 |
| Each Height In. | 9.06 |
| Each Weight Lb. | 8.18 |
| Bulb Count | 3 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Altos 3 Light Small Pendant Gray/Matte Black |