The Glacier Collection is comprised of vanity lights and a matching flush mount, styled with contemporary elements and rich finishes. A deep black adorns the fixture body and socket covers, an arresting ice glass completes the sleek silhouette. Bring panache to your powder room with a pair of sconces or spruce up that entry way with the flush mount; superb style for your home's illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7810 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7810_Instructions.pdf |
| Collection | Glacier |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Ice |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Shape | Disc |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | D:13.00 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1.1 |
| Mounting Diameter | 9.06 |
| Mounting String | H:1.10" x D:9.06" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 13" |
| Dimensions | H: 5.62" x DIA: 13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2776 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 8.9" |
| Case Weight | 7.92 |
| Case Cubic Ft. | 1.2776 |
| Catalog Description | Glacier - 2 Light Large Flush Mount - Medium Base - 60 Watt - Matte Black - Ice Glass |
| Description | GLACIER 2LT MED FLUSH |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 60-7810.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 8.9 |
| Each Weight Lb. | 7.92 |
| Bulb Count | 2 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-553 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Glacier 2 Light Large Flush Mount Medium Base |