Unleash the transformative power of romance with the Lakeshore Collection. Let its natural brass finish, combined with the allure of white opal glass, create an atmosphere where warmth and style converge. Whether illuminating your living room, bedroom, or dining area, these fixtures will set the perfect mood for any occasion, from cozy nights into elegant gatherings. Embrace the possibilities and elevate your living space with the Lakeshore Collection, a testament to the enduring allure of true, and exquisite design.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7780 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7780_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7780_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Lakeshore |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Sphere |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | ST19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Natural Brass |
| Glass Type | White Opal |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 6.13 |
| Mounting String | D:6.13" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 10" x H: 9.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1284 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 11.81" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 13.98" |
| Case Weight | 4.4 |
| Case Cubic Ft. | 1.1284 |
| Catalog Description | Lakeshore 1 Light Small Flush - Natural Brass Finish - White Opal Glass |
| Description | LAKESHORE 1 LT SMALL FLUSH |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 60-7780.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 11.81 |
| Each Width In. | 11.81 |
| Each Height In. | 13.98 |
| Each Weight Lb. | 4.4 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lakeshore 1 Light Small Flush Natural Brass |