A stunning collection that blends contemporary style with streamlined design elements, Adina is effortless lighting at it's finest. Complimented with natural brass, the finish is warm and rich, showcasing its clean lines. Housed within beautifully crafted shades, the light casts a warm and inviting glow when illuminated. A versatile collection with a minimalist appeal, making this series a great choice for those who want to create a modern and understated look in their home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7776 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7776_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7776_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Adina |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Fixture Shape | Cone |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Natural Brass |
| Max. Height | 52.75" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 3 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:3" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 12.75" x H: 13.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.1927 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14.96" |
| Case Width | 14.96" |
| Case Height | 16.93" |
| Case Weight | 6.69 |
| Case Cubic Ft. | 2.1927 |
| Catalog Description | Adina 1 Light Medium Pendant - Natural Brass Finish |
| Description | ADINA 1 LIGHT MEDIUM PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 60-7776.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14.96 |
| Each Width In. | 14.96 |
| Each Height In. | 16.93 |
| Each Weight Lb. | 6.69 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Adina Medium Pendant Natural Brass Finish |