The one-light large Newbridge pendant is damp rated and can be employed for both indoor and covered outdoor lighting applications. The Newbridge is 12 inches in diameter. It is your choice to add the included cage that will realize a true retro - industrial appearance. Complemented by the Gloss White shade and Textured Black finish, and light is dispersed by the white reflector. The Newbridge small pendant can be used as a single light source or can be used in multiples.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7024 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7024_Instructions.pdf |
| Collection | Newbridge |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Farmhouse |
| Finish | Gloss White / Black Accents |
| Glass Type | Not Applicable |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | White |
| Shade Shape | Dome |
| Shade Material | Steel |
| Shade Size String | D:11 H:5.5 |
| Max. Height | 45.52" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.87 |
| Mounting Diameter | 5.04 |
| Mounting String | H:0.87" x D:5.04" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Diameter | 12" |
| Dimensions | H: 8.75" x DIA: 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8877 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14.17" |
| Case Width | 14.17" |
| Case Height | 7.64" |
| Case Weight | 4.49 |
| Case Cubic Ft. | 0.8877 |
| Catalog Description | Newbridge - 1 Light - Large Pendant Fixture - Gloss White Finish with Textured Black Accents |
| Description | NEWBRIDGE 1LT LARGE PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7024.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Installation Notes | NOT sloped ceiling compatible |
| Installation Notes | 30 degree swivel provided for slight balance adjustment only |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14.17 |
| Each Width In. | 14.17 |
| Each Height In. | 7.64 |
| Each Weight Lb. | 4.49 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-3041 |
| Accessories | 25-3042 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Newbridge 1-Light Large Pendant Gloss White |