The Sloan Collection radiates sophistication for today's home, casting a mesmerizing glow that transforms any room into a haven of stylish elegance. Choose from configurations of matte black with a polished nickel shade, polished nickel with a matte white shade, matte black with a matte white shade, or matte black with a burnished brass shade. If your preferred style is black tie refined, understated luxury, or old-world charm, the choices are plentiful. Available in one, two, and three light options, elevate your home with modern allure and a captivating design with the Sloan Collection.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6783 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6783_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Sloan |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Polished Nickel / White |
| Shade Finish | Matte White |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | W:4.75" x H:0.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 2.25 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 6.63" |
| Dimensions | W: 21.63" x H: 10.38" x E: 6.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.292 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 23.75" |
| Case Width | 8" |
| Case Height | 11.75" |
| Case Weight | 4.8 |
| Case Cubic Ft. | 1.292 |
| Catalog Description | Sloan - 3 Light - Vanity - Polished Nickel Finish with Matte White Shade |
| Description | SLOAN 3 LIGHT VANITY |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6783.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 23.75 |
| Each Width In. | 8 |
| Each Height In. | 11.75 |
| Each Weight Lb. | 4.8 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Sloan 3 Light Vanity Polished Nickel Finish Matte White Shape |