The Tribeca wall sconce features slender and squared double arms that support a hard cornered rectangular white linen shade, sculpted in design and emphasized by the rectangular back plate. Precision and grace in the new modern classic luminaire.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6719 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6719_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Tribeca |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | Type B |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Aged Bronze / White Fabric |
| Shade Finish | White |
| Shade Shape | Rectangular |
| Shade Material | Linen |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 9.8 |
| Mounting Height | 5 |
| Mounting String | L:5" x W:9.80" x H:0.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 9.25 |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 6" |
| Dimensions | W: 14" x H: 11.63" x E: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8236 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15" |
| Case Width | 11.5" |
| Case Height | 8.25" |
| Case Weight | 4.09 |
| Case Cubic Ft. | 0.8236 |
| Catalog Description | Tribeca - 2 Light - Vanity - Aged Bronze Finish with White Linen Shade |
| Description | TRIBECA 2 LIGHT VANITY |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6719.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15 |
| Each Width In. | 11.5 |
| Each Height In. | 8.25 |
| Each Weight Lb. | 4.09 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Tribeca 2 Light Vanity Aged Bronze Finish White Linen Shape |