Versatile with a modern flair, the Frankie collection by Satco Nuvo illuminates your space with warmth and texture. The linen fabric shade paired with the frosted glass bottom diffuser and aged bronze finish is inspired by mid-century design and sets the tone for an array of luxurious happenings and a variety of decor styles. Complement the architecture of your home or work environment with this stunning collection.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6545 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6545_Instructions.pdf |
| Collection | Frankie |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Aged Bronze |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.75" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 15" |
| Dimensions | H: 10.63" x DIA: 15" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.3189 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16.93" |
| Case Width | 16.93" |
| Case Height | 13.98" |
| Case Weight | 8.58 |
| Case Cubic Ft. | 2.3189 |
| Catalog Description | Frankie - 3 Light - Semi-Flush - Aged Bronze Finish with White Glass |
| Description | FRANKIE 3 LIGHT SEMI FLUSH |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6545.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16.93 |
| Each Width In. | 16.93 |
| Each Height In. | 13.98 |
| Each Weight Lb. | 8.58 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Frankie 3 Light Semi-Flush Aged Bronze |