The Donzi two light vanity blends a fresh, modern design with a bit of antique flair. Clear, heavily seeded glass surrounds the light source in a cylindrical tube and it pairs perfectly with two Edison-style T9 bulbs. The rectangle backplate and support brace with a decorative upper ring are finished in Iron black. Lighting up your entry way with a pair of these sconces will make a lovely addition to your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6382 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6382_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Donzi |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Watt | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Iron Black |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 5.51 |
| Mounting Height | 4.49 |
| Mounting String | L:5.51" x W:4.49" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 4.38" |
| Dimensions | W: 27.50" x H: 4.50" x E: 4.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.9682 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 34.25" |
| Case Width | 7.09" |
| Case Height | 6.89" |
| Case Weight | 3.98 |
| Case Cubic Ft. | 0.9682 |
| Catalog Description | Donzi - 2 Light - Vanity Fixture - Iron Black Finish |
| Description | DONZI - 2 LIGHT VANITY |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6382.jpg |
| Includes | (2) 60W Incandescent Lamps |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 34.25 |
| Each Width In. | 7.09 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 3.98 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 2 |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2422 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Donzi 2 Light Vanity Fixture Iron Black Finish |