Empire - 3 Light - 21 in. - Vanity with Frosted White Glass - Color retail packaging
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6087 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6087_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Mahogany Bronze |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 3 |
| Number of Shades | 3 |
| Shade Size String | D:6.22 H:4.00 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 8" |
| Dimensions | W: 20.50" x H: 6.13" x E: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8367 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 19.3" |
| Case Width | 17.32" |
| Case Height | 20.07" |
| Case Weight | 23.14 |
| Case Cubic Ft. | 3.8825 |
| Catalog Description | Empire - 3 Light - 21 in. - Vanity with Frosted White Glass - Color retail packaging |
| Description | EMPIRE 3 LIGHT 21" VANITY |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6087.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.27 |
| Each Width In. | 18.5 |
| Each Height In. | 9.45 |
| Each Weight Lb. | 4.19 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Empire 3 Light 21 in. Vanity |