Ballerina - 3 Light - 24 in. - Vanity with Alabaster Glass Bell Shades - Color retail packaging
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6075 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6075_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 3 |
| Number of Shades | 3 |
| Shade Size String | D:3.94 H:6.59 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 8.5" |
| Dimensions | W: 24" x H: 7.63" x E: 8.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1812 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 9.06" |
| Case Width | 8.27" |
| Case Height | 25.98" |
| Case Weight | 6.39 |
| Case Cubic Ft. | 1.1265 |
| Catalog Description | Ballerina - 3 Light - 24 in. - Vanity with Alabaster Glass Bell Shades - Color retail packaging |
| Description | BALLERINA 3 LT 24" VANITY |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6075.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.27 |
| Each Width In. | 9.5 |
| Each Height In. | 25.98 |
| Each Weight Lb. | 6.39 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1069 |
| Accessories | 25-700 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ballerina 3 Light 24 in. Vanity |