2 Light - 12 in. - Ceiling Fixture - Square Floral - Color retail packaging
| Product Name | 2 Light - 12 in. - Ceiling Fixture - Square Floral |
|---|---|
| bundle | 1 |
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6032 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6032_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | Floral |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 11.75" x W: 11.75" x H: 4.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2617 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923660327 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 16.33" |
| Case Width | 14.17" |
| Case Height | 14.6" |
| Case Weight | 14.11 |
| Case Cubic Ft. | 1.9551 |
| Catalog Description | 2 Light - 12 in. - Ceiling Fixture - Square Floral - Color retail packaging |
| Description | 2 LIGHT SQUARE CEILING FLUSH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6032.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 2.5 |
| Each Width In. | 13.4 |
| Each Height In. | 13.5 |
| Each Weight Lb. | 1.76 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 12 in. Ceiling Fixture Square Floral |