1 Light - 6 in. - Ceiling Fixture - Clear Bottom Squat Ball - Color retail packaging
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6029 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6029_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Brass |
| Glass Type | Frosted - Clear Bottom |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 5" |
| Dimensions | H: 5.50" x DIA: 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2524 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 22.24" |
| Case Width | 14.96" |
| Case Height | 18.5" |
| Case Weight | 20.28 |
| Case Cubic Ft. | 3.562 |
| Catalog Description | 1 Light - 6 in. - Ceiling Fixture - Clear Bottom Squat Ball - Color retail packaging |
| Description | 1 LIGHT 6" BALL FIXTURE |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6029.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 7.08 |
| Each Width In. | 7.08 |
| Each Height In. | 8.7 |
| Each Weight Lb. | 1.32 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 6 in. Ceiling Fixture Clear Bottom Squat Ball |