Nuvo's Willow 2 light semi-flush fixture is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this polished nickel semi-flush fixture. Two A19 bulbs are featured inside the white glass of this charming semi-flush mount fixture. Contemporary and elegant, Willow adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5806 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5806_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Willow |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | White |
| Number of Shades | 2 |
| Shade Finish | White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 13" |
| Dimensions | H: 8" x DIA: 13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1872 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 8.27" |
| Case Weight | 5.51 |
| Case Cubic Ft. | 1.1872 |
| Catalog Description | Willow - 2 Light - Semi-Flush Fixture with White Glass |
| Description | WILLOW 2 LT SEMI FLUSH |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5806.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 8.27 |
| Each Weight Lb. | 5.51 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Willow 2 Light Semi-Flush White Glass |