Nuvo's Vintage 1 light hanging pendant is an elegant lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this rustic bronze pendant. A single ST19 bulb is featured, backed by clear glass shade. Contemporary and elegant, the Vintage pendant adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5507 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5507_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5507_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Vintage |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | ST19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Watt | 40 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Rustic Bronze |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:14.00 H:3.34 |
| Max. Height | 151.59" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Cord |
| Mounting Height | 0.94 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:0.94" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 14" |
| Dimensions | H: 6.75" x DIA: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8787 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 16.75" |
| Case Width | 16.75" |
| Case Height | 12.5" |
| Case Weight | 11.18 |
| Case Cubic Ft. | 2.0295 |
| Catalog Description | Vintage - 1 Light - Pendant with Clear Glass - Vintage Lamp Included |
| Description | 1 LT VINTAGE PENDANT |
| Cord Length | 144 |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5507.jpg |
| Includes | (1) 12 Foot cord |
| Includes | (1) 40W ST19 Medium Base Incandescent Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 16.25 |
| Each Width In. | 5.75 |
| Each Height In. | 16.25 |
| Each Weight Lb. | 4.66 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP231 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TP233 |
| Replacement Bulbs | S2413 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Vintage 1-Light Pendant Clear Glass Vintage Lamp |