Nuvo's Mobili 1 light vanity fixture is an elegant lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this brushed nickel vanity fixture. A single A19 bulb is featured inside the satin white glass of this sophisticated vanity fixture. Contemporary and versatile, the Mobili vanity fixture can be installed either up or down, adding style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5451 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5451_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Mobili |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Satin White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.48 |
| Mounting Height | 4.48 |
| Mounting String | L:4.48" x W:4.48" x H:0.62" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 6.88" |
| Diameter | 5.88" |
| Dimensions | H: 8.13" x DIA: 5.88" x E: 6.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6203 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 18.5" |
| Case Height | 15" |
| Case Weight | 15.84 |
| Case Cubic Ft. | 2.9709 |
| Catalog Description | Mobili - 1 Light - Vanity Fixture with Satin White Glass |
| Description | MOBILI - 1 LT VANITY FIXTURE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5451.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.75 |
| Each Width In. | 14 |
| Each Height In. | 8.75 |
| Each Weight Lb. | 3.59 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Mobili 1 Light Vanity Fixture |