Nuvo's Vintage 1 light pendant is a dignified lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this polished nickel pendant featuring clear glass. Contemporary and elegant, the Vintage pendant adds style to any home décor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5407 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5407_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5407_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Vintage |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | ST19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Watt | 40 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:14.00 H:3.34 |
| Max. Height | 151.59" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Cord |
| Mounting Height | 0.94 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:0.94" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 14" |
| Dimensions | H: 6.75" x DIA: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8787 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 16.75" |
| Case Width | 16.75" |
| Case Height | 12.5" |
| Case Weight | 11.18 |
| Case Cubic Ft. | 2.0295 |
| Catalog Description | Vintage - 1 Light - Pendant with Clear Glass - Vintage Lamp Included |
| Description | 1 LT VINTAGE PENDANT |
| Cord Length | 144 |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5407.jpg |
| Includes | (1) 12 Foot cord |
| Includes | (1) 40W ST19 Medium Base Incandescent Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 16.25 |
| Each Width In. | 5.75 |
| Each Height In. | 16.25 |
| Each Weight Lb. | 4.66 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP231 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TP233 |
| Replacement Bulbs | S2413 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Vintage 1 Light Pendant Clear Glass Vintage Lamp |