Nuvo's Ballerina 1 light wall sconce is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this old bronze sconce featuring alabaster glass. Contemporary and elegant, the Ballerina wall sconce adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5378 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5378_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Ballerina |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 7.5 |
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting String | L:7.50" x W:4.50" x H:1.5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 7.88" |
| Dimensions | W: 15.88" x H: 7" x E: 7.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8317 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 19" |
| Case Width | 21.5" |
| Case Height | 16" |
| Case Weight | 14 |
| Case Cubic Ft. | 3.7824 |
| Catalog Description | Ballerina - 1 Light - Wall Sconce - Old Bronze with Alabaster Glass |
| Description | BALLERINA 1 LT WALL SCONCE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5378.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 10.5 |
| Each Width In. | 7.5 |
| Each Height In. | 18.25 |
| Each Weight Lb. | 3 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-5381 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ballerina 1 Light Wall Sconce Old Bronze Alabaster |