The classically inspired Patton series finished in brushed nickel or prairie bronze and accented by frosted glass shades, is the largest and most versatile of our new design collections. In addition to the usual configurations, Patton features a 4-light vanity, a flush dome and 3 and 5-light chandeliers which are available in both arm-up and arm-down configurations. There is nowhere these fixtures cannot go.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5035 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5035_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Patton |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Shade Size String | W:5.50 H:5.25 |
| Max. Height | 69.15" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.25 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:1.25" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 25" |
| Dimensions | H: 20" x DIA: 25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.4323 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 24.01" |
| Case Width | 22.83" |
| Case Height | 10.82" |
| Case Weight | 17.25 |
| Case Cubic Ft. | 3.4323 |
| Catalog Description | Patton - 5 Light - Chandelier (Arms Up) with Frosted Glass |
| Description | PATTON 5 LIGHT CHANDELIER/UP |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5035.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 24.01 |
| Each Width In. | 22.83 |
| Each Height In. | 10.82 |
| Each Weight Lb. | 17.25 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Patton 5 Light Chandelier Arms Up with Frosted Glass |