The Banyan collection has a pleasing architectural aesthetic and features geometric inlays atop its clear water glass. This collection is offered in three finishes; white, rustic bronze, and textured black. The Banyan collection with its strong design and handsome finishes will be a welcome addition to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4924 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4924_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Banyan |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Transitional |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear Water |
| Number of Glass | 4 |
| Number of Shades | 4 |
| Shade Size String | D:0.16 L:4.31 W:4.03 H:5.91 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.33 |
| Mounting Height | 5.91 |
| Mounting String | L:5.91" x W:4.33" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 11.75 |
| Extension | 8" |
| Dimensions | W: 6.13" x H: 17" x E: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4697 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 13.98" |
| Case Width | 18.9" |
| Case Height | 21.06" |
| Case Weight | 20.9 |
| Case Cubic Ft. | 3.2202 |
| Catalog Description | Banyan - 1 Light - 17 in. - Outdoor Wall with Clear Water Glass - White Finish |
| Description | BANYAN 1 LGT 17" OUTDOOR WALL |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4924.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.39 |
| Each Width In. | 9.06 |
| Each Height In. | 6.69 |
| Each Weight Lb. | 3.15 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Banyan Outdoor Wall Light 17 in. Clear Water Glass White Finish |