Classically designed, the Adams collection is beautifully finished in white, rustic bronze or textured black. This collection features frosted glass which mutes the sharp glare put forth by incandescent bulbs, creating soft, even and welcoming illumination. This collection makes for the perfect addition to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4901 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4901_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Adams |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Transitional |
| Finish | White |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 4 |
| Number of Shades | 4 |
| Shade Size String | D:0.16 L:4.50 W:4.22 H:6.09 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.53 |
| Mounting Height | 5.91 |
| Mounting String | L:5.91" x W:4.53" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 13.75 |
| Extension | 6.88" |
| Dimensions | W: 6.13" x H: 18.25" x E: 6.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5216 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 22.75" |
| Case Width | 17.25" |
| Case Height | 16.25" |
| Case Weight | 10.1 |
| Case Cubic Ft. | 3.6905 |
| Catalog Description | Adams - 1 Light - 18 in. - Outdoor Wall with Frosted Glass |
| Description | ADAMS 1 LGT 18" OUTOOR WALL |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4901.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 7.88 |
| Each Width In. | 7.38 |
| Each Height In. | 15.5 |
| Each Weight Lb. | 1.55 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Adams 1 Light 18 in. Outdoor Wall Frosted Glass |