The Decker collection is a well thought -out assembly of finely crafted machined style parts. Decker's double glass shade design creates a unique glow which adds depth and mood to this family. Decker's industrial style is perfectly suited to work well with many design elements used today. Available in Sudbury Bronze with Clear and Cream glass shades or Brushed Nickel with Clear and Frosted glass shades.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4651 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4651_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Decker |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | W:9.25 H:4.38 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 13" |
| Dimensions | H: 7" x DIA: 13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.3636 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 15.35" |
| Case Height | 10" |
| Case Weight | 11.23 |
| Case Cubic Ft. | 1.3636 |
| Catalog Description | Decker - 2 Light - Medium Flush Fixture with Clear and Frosted Glass |
| Description | DECKER 2 LIGHT MEDIUM FLUSH |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4651.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.35 |
| Each Width In. | 15.35 |
| Each Height In. | 10 |
| Each Weight Lb. | 11.23 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Decker 2 Light Medium Flush Fixture Clear & Frosted Glass |