Soho is a contemporary collection that offers understated elegance. Finished in Polished Chrome with Satin White glassware and accented with thin airplane cable white, Soho delivers just the right message without overpowering its environment.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4593 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4593_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Soho |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | UL |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Contemporary |
| Finish | Polished Chrome / Satin White |
| Glass Type | Satin White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | W:11.00 H:4.00 |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 13" |
| Dimensions | H: 10.13" x DIA: 13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.3256 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 8.15" |
| Case Height | 18.31" |
| Case Weight | 9.83 |
| Case Cubic Ft. | 1.3256 |
| Catalog Description | Soho - 2 Light - Semi-Flush Fixture with Satin White Glass |
| Description | SOHO 2 LIGHT SEMI-FLUSH |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Chrome |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4593.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.35 |
| Each Width In. | 8.15 |
| Each Height In. | 18.31 |
| Each Weight Lb. | 9.83 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Soho 2 Light Semi-Flush Satin White Glass |