Soho is a contemporary collection that offers understated elegance. Finished in Polished Chrome with Satin White glassware and accented with thin airplane cable white, Soho delivers just the right message without overpowering its environment.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4588 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4588_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Soho |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Contemporary |
| Finish | Polished Chrome |
| Glass Type | Satin White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | W:6.88 H:4.63 |
| Max. Height | 44" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 1 |
| Mounting Diameter | 5.5 |
| Mounting String | H:1" x D:5.50" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Diameter | 7" |
| Dimensions | H: 6.88" x DIA: 7" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6098 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 20.55" |
| Case Width | 14.6" |
| Case Height | 16.16" |
| Case Weight | 17.93 |
| Case Cubic Ft. | 2.8058 |
| Catalog Description | Soho - 1 Light - Mini Pendant with Satin White Glass |
| Description | SOHO 1 LIGHT MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Chrome |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4588.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 9.9 |
| Each Width In. | 15.38 |
| Each Height In. | 6.92 |
| Each Weight Lb. | 3.91 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Soho 1 Light Mini Pendant Satin White Glass |