The Empire 4 light, 29 inch vanity features an old bronze finish, accented with alabaster glass bell shades. Illuminate bathrooms, hallways, foyers, or any room in the home that could use some extra lighting with this easy to install vanity. Stylish and elegant, impress your guests with this sophisticated vanity fixture.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-347 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-347_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-347_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Empire |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 400 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 4 |
| Number of Shades | 4 |
| Shade Size String | D:6.22 H:4.00 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6.6 |
| Mounting Height | 4.17 |
| Mounting String | L:6.60" x W:4.17" x H:1.28" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 8" |
| Dimensions | W: 28.75" x H: 6.13" x E: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1953 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 8.5" |
| Case Width | 9" |
| Case Height | 27" |
| Case Weight | 6.4 |
| Case Cubic Ft. | 1.1953 |
| Catalog Description | Empire - 4 Light - 29 in. - Vanity with Alabaster Glass Bell Shades |
| Description | EMPIRE 4 LT 29" VANITY |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-347.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.5 |
| Each Width In. | 9 |
| Each Height In. | 27 |
| Each Weight Lb. | 6.4 |
| Bulb Count | 4 |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Empire 4 Light 29 in. Vanity with Alabaster Glass |