Reminiscent of early nineteenth century street lighting, the Bridgeview collection offers an informal casual design where direct down lighting is preferred. This collection is beautifully finished in Mission Dust Bronze and features Satin White glass.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-1707 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-1707_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Bridgeview |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 150 |
| Wattage | 150 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Mission Dust Bronze |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | W:16.16 H:5.81 |
| Max. Height | 64.39" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.49 |
| Mounting Diameter | 5.5 |
| Mounting String | H:1.49" x D:5.50" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 16" |
| Dimensions | H: 15" x DIA: 16" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.3077 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.11" |
| Case Width | 18.11" |
| Case Height | 6.89" |
| Case Weight | 5.82 |
| Case Cubic Ft. | 1.3077 |
| Catalog Description | Bridgeview - 1 Light Pendant |
| Description | BRIDGEVIEW 1 LT 16" PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-1707.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.11 |
| Each Width In. | 18.11 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 5.82 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Accessories | TP215 |
| Accessories | TP216 |
| Accessories | TP217 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bridgeview 1 Light Pendant |